Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Kasko ile zorunlu trafik sigortası birleştirilebilir mi veya Kasko yapama zorunlu trafik sigortası yükümlülüğü kaldırılabilir mi, bunlar yapısal bir çerçevede Hazinemiz tarafından çalışılır, biz de bu konulara bakarız. Bu hususu çalışacağız.” dedi.

Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın yanı sıra kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Kalkınma Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında Yeni Orta Vadeli Programı (2016-2018) açıkladı.

Toplantıda söz alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Dünyada likiditenin azaldığı bir konjonktüre doğru gidiyoruz. Burada aslında Türkiye çok başarılı bir performans sergiliyor. Cari açıkta ciddi bir azalış söz konusu. Önümüzdeki dönemin en temel politikalarından bir tanesi cari açık üretmeyen bir büyümeyi başarmaktır. Son dönemlerdeki emtia fiyatlarındaki düşüş bizi destekliyor. Asıl kalıcı yapısal farklılığı oluşturan hadise reformlarımız. Bu reformlarla orta vadede Türkiye cari açık üretmeyen istikrarlı bir büyüme patikasını başaracaktır.” diye konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, “2015 yılı ocak-aralık döneminde bütçe açığı 23,4 milyar lirada 22,6 milyar liraya çekmiş olduk. 2015 bütçe açığında daralma var. 2015’te 26,5 milyar lirada 30,4 milyar liraya faiz dışı fazla çıkmış oldu. 2015’te bütçe gelirleri 483 milyar lira oldu. 2015’te vergi gelirleri 407,5 milyar lira olarak gerçekleştir. 2015’te faiz harici bütçe giderleri 13,6 oranında artarak 453 milyar lira olarak gerçekleşti. Burada büyük bir başarı elde edildi.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, Merkez Bankası’na ilişkin bir soru üzerine, “Ne Merkez Bankası’nda ne de hazine’de boşluk söz konusu değildir. Hazinemizde mükemmel bir şekilde işler yürüyor. Merkez Bankası’nda ilişkin spekülasyonlar için de son derece erkendir. Atamalarımızda liyakati esas alacağız.” diye konuştu.

Şimşek, zorunlu trafik sigortasına ilişkin bir soru üzerine de, “Geçmişte hasarlı olan araç sahiplerinin trafik primlerinde gerçekten yüksek bir artış söz konusu. Bedeni hasarların tahmini konusunda belirsizlikler var. Bu da prim artışlarındaki diğer önemli bir faktör. kasko ile zorunlu trafik sigortası birleştirilebilir mi veya Kasko yapama zorunlu trafik sigortası yükümlülüğü kaldırılabilir mi, bunlar yapısal bir çerçevede Hazinemiz tarafından çalışılır, biz de bu konulara bakarız. Bu hususu çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Comments are closed.